حجم مشکوک

مفاهیم

اصطلاح حجم مشکوک را زمانی در بازار سرمایه خواهیم شنید که معاملات یک نماد به صورت کاملاً غیر عادی افزایش یا کاهش حجم داشته باشد. به طور مثال اگر در یک نماد در روزهای عادی،50 هزار سهم معامله ‌شود و به صورت ناگهانی، این حجم در یک روز به 100 هزار سهم برسد، این موضوع نشان‌دهنده ورود و یا خروج ناگهانی سرمایه به شرکت است. در بازار بورس، در خیلی از مواقع ما شاهد افزایش حجم معاملات در شرکت‌ها هستیم، که این امر از جمله فاکتورهای مهم جهت بررسی سهم می‌باشد. حجم مشکوک همیشه به معنای صعودی شدن سهم نیست و در موقعیت‌های مختلف، سهم نسبت به آن واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهد.

حجم نیز یکی از عوامل تأثیرگذار در تابلوی معاملات بازار سرمایه ایران است. حجم معاملات، تعداد سهام معامله شده در یک بازه زمانی معین می‌باشد. وقتی یک شرکت رو به پیشرفت است، میزان و حجم معاملات و قیمت سهام آن شرکت افزایش پیدا می‌کند. چنانچه در یک شرکت، تغییرات سازنده که نشان‌دهنده‌ رونق در شرکت هستند، مشاهده نشود، اما حجم و میزان معاملات سهم آن شرکت به میزان قابل توجهی افزایش یابد، می‌تواند نشان از حجم مشکوک باشد. نوسانات افزایش یا کاهش قیمت ناشی از فعالیت حجم مشکوک پایدار نخواهد بود و فریب این حجم مشکوک را خوردن باعث زیان فراوان خواهد شد.

چگونه حجم مشکوک را تشخیص دهیم؟

اگر سهام یک شرکت فاقد تحلیل بنیادی قوی باشد و حجم معاملات افزایش یابد، به آن با دیده شک بنگرید؛ البته باید توجه داشته باشید که الزاماً افزایش حجم معاملات به معنی خرید و بالا رفتن قیمت سهام نیست و ممکن است حجم مشکوک باعث نزول ناگهانی قیمت سهام شود. روش‌های تشخیص حجم مشکوک:

1) تابلوخوانی

تابلوی مربوط به هر سهم، میزان تغییرات قیمت را نسبت به زمان‌های گذشته نشان می‌دهد؛ اگر میزان این تغییرات بیش از حد معمول بود، احتمال دارد پول هوشمند و حجم مشکوک عامل این تغییرات باشد. تابلوی مربوط به سهام مختلف را در بازار بورس ایران می‌توانید از سایت TSETMC پیدا کنید.

مقاله " TSETMC چیست و چه کاربردی دارد " و " قواعد و پارامترهای تابلوخوانی " مطالعه شود.

به عنوان نمونه در مثال زیر سهم مورد نظر، یک حجم بسیار سنگین را در اوج نمودار ثبت کرد، سپس روند اصلاحی را در پیش گرفت: