آموزش نرم افزار Timing Solution - قسمت 44

نرم افزار


Phenomenological model for Hang Seng Composite Index

این مبحث نمونه برخی از روشهای ساده شده برای ایجاد مدلهای پدیده شناسی بر مبنای نجوم می باشد. به عنوان مثال، میخواهیم مدل پیش بینی برای شاخص Hang Seng ایجاد کنیم. تاریخچه قیمت از سال 1970 موجود می باشد. پیش از هرچیز به نمودار Spectrum نگاهی می اندازیم: با این نمودار میتوانیم سرنخ هایی از رفتار این بازار بدست بیاوریم.

jpy8p1vOub1ZyRwg1SJbI0qyVhY1Mgw5HYlbqrcH.png

این یک Spectrum چند قابلیتی است؛ در اینجا سیکل قدرتمند 640 روزه را مشاهده می کنید. به خطوط روی نوار زرد رنگ پایین نمودار توجه کنید؛ اینها مربوط به دوره های سیارات هستند. نزدیک ترین سیکلها به قله نمودار، مربوط به سیکلهای مریخ و خورشید-ونوس می باشد (در واقع سیکل خورشید-ونوس همان Venus phases است). گاهی این خطوط کاملا با سیکل های سیارات منطبق نمی شوند، که این بدلیل تاثیرات غیر خطی حرکت سیارات است. اکنون میخواهیم یک مدل پیش بینی بر اساس این سیکلها ایجاد کنیم. مدل Neural Net  را اجرا کنید و روی این قسمت کلیک کنید تا این سیکلها ایجاد شوند. این پنجره باز می شود:

BXkf3Clf0IXRyjQHfXl3CNyHnYil22jLDXOtf1S4.png

این  پنجره مخصوص ایجاد مدلهایی بر مبنای سیکل های نجومی می باشد، که به عنوان مدلهای FAM نیز شناخته می شوند. مدل FAM یعنی مدل زاویه متحرک (Floating Angle Model). این مدلها برای بدست آوردن همه نقاط حساس نجومی مرتبط با ابزار مالی شما طراحی شده اند (در این مثال برای شاخص Hang Seng بکار می رود). در لحظه شروع به کار این ابزار مالی، مدل FAM استفاده نمیشود بلکه ناتال چارت مربوط به این ابزار مالی را محاسبه میکند. . این مدل به سادگی برخی از پارامترهایی از این ابزار مالی که مطابق با اتفاقات نجومی خاص می باشند را ضبط و ثبت می کند. در این صفحه، سه جدول را مشاهده می کنید که مربوط به سه نوع متفاوت از زودیاک می باشد: زودیاک Geocentric ، Heliocentric و Phase . ستون های قطری قرمز رنگ مربوط به سیکل اصلی سیارات است مانند سیکل مریخ، به جای سیکل مریخ -  ژوپیتر که مربوط به دوسیاره می شود. شما با نوشتن مقدار orb مورد نظرتان میتوانید هر سیکلی را انتخاب کنید:

080VuKr2LxmULtHyogF0m6zoG06Am0QHjXvAtcVl.png

به عنوان مثال، ما سیکل مریخ را با orb = 10 درجه انتخاب کردیم، این به معنی اینست که این مدل هر 10 درجه از زودیاک را تحلیل میکند. همچنین شما میتوانید با دوبار کلیک کردن روی هر خانه بجای نوشتن نیز اینکار را انجام دهید. من 5 سیکل مرتبط با مریخ را در زودیاک Geocentric انتخاب کردم: سیکل خود مریخ، مریخ-ژوپیتر، مریخ-زحل، مریخ-اورانوس و مریخ-نپتون.

aKNGRuBxyRPt1ip5PNvJZHBZqAsfl3S86pnDx5m6.png

همچنین سیکل ونوس را نیز در زودیاک Phase انتخاب کردم.  در نهایت 6 سیکل مورد نظر ما انتخاب شد. تصویر همه سیاراتی که ما برای بازار مان انتخاب کردیم به این صورت است:

yCdkjSMqXDOFoeU24D7ekwGsr0NO47NHHb4922oY.png

شما میتوانید این تصویر را برای دوستتان بفرستید و مشابه این تصویر را از طریق ایمیل از کسی دریافت کنید:

zG5Ac99GcAiZBsMxTN8XY8P00TyBGhKCeIwxHwvM.png

اکنون باید آنچه که میخواهیم پیش بینی شود را تعیین کنیم.حالا از اسیلاتور با دوره تناوب 50 استفاده می کنیم:

EJjAhq1eTr5E7C7HLm0GOlJbruZXlcS9vkv260Jm.png

روی گزینه "Training" کلیک کنید، و بعد از 15 مرحله آزمایش، شما این نمودار را خواهید دید:

5RAESXuXxch4WNcOaORBwT1BBVXc970mveqUddVN.png

خط قرمز رنگ نمایانگر خط پیش بینی بر مبنای این سیکلها می باشد. این خط از اواخر سال 2000 (محدوده قرمز رنگ) به بعد را برای ما پیش بینی میکند. همانطور که مشاهده می کنید این مدل، پیش بینی نسبتا خوبی برای سالهای 2003 تا 2006 به ما ارائه می کند.

C9IrYbAFWcKmwfbu3VJlRzp4lMkwJ8gwL9IGe8RZ.png

اما، برای 2003-2001 چندان خوب نبوده:

z85swhU2hasyfHTK7AqQPq1aYx49Z2HGYHSDsLSI.png

مهمترین موضوع در ایجاد مدلهای پدیده شناسی، تعیین سیارات صحیح می باشد. دستورالعمل کاملی برای این که چطور اینکار را انجام دهیم، هنوز وجود ندارد، شما باید از همه ابزارهای موجود استفاده کنید. در اینجا ما با مدول Spectrum شروع کردیم. این مدول اطلاعاتی در مورد درجه سیکلهای احتمالی به ما می دهد. مدول Astronomical نیز میتواند یک سرنخ خوب دیگر برای ما باشد. از بکاربردن سیکلهای نجومی خیلی زیاد اجتناب کنید، استفاده از چند سیکل مهمتر، خط پیش بینی خیلی بهتری نسبت به تعداد زیادی از سیکلهای مختلف به ما می دهد.

در این مثال خاص، مهمترین سیاره با بهترین اطلاعات، سیاره مریخ است. دوره (phase) ونوس که 584 روز است نیز از دیگر سیکل های قوی برای این مثال بود. اتفاقا من این سیکل را برای خیلی از ابزارهای مالی دیگر بررسی کردم، به عنوان مثال برای پوند/دلار، که برای این مورد نیز قدرتمندترین سیکل می باشد:

FpI3Bhth3otwORVaE7HSa8lJVQyFyiX7zbQhbdAp.png

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تحلیل‌اپ می‌باشد و محفوظ است. 2024 ©