آموزش نرم افزار Timing Solution - قسمت 30

نرم افزار
سیکل‌های نجومی بر پایه مدل‌های Timing Solution

این بخش به معرفی مدل‌های نجومی نرم افزار Timing Solution اختصاص داده شده است. تا اینجا در مورد دو نوع دیگر از مدل‌های موجود در نرم‌افزار بحث شد، یکی بر پایه متدهای ریاضی و دیگری بر اساس آسترونومی. اکنون زمان آن رسیده که نگاهی به مدل‌هایی کاملا متفاوت یعنی مدل‌هایی بر پایه پدیده‌های آسترولوژی داشته باشیم. این دیدگاه بسیار جالب توجه است، و جذاب ترین قسمت این روش این است که ما قادریم دانش هزارساله آسترولوژی را با جدیدترین روش‌های ریاضی (مانند مدل‌سازی شبکه عصبی) و قابلیت‌های سخت افزاری (کامپیوتر و ...) ترکیب کنیم. اما قبل از شروع این مبحث، لازم است که تفاوت اصلی بین سیکل‌های مبنی بر آسترولوژی و سیکل‌های آسترونومی/ریاضی را توضیح دهیم. تصور کنید زمانی که با یک منجم و یک ریاضیدان درمورد سیکل خورشید صحبت کنیم، برداشت هر یک از آنها چه خواهد بود؟

ریاضیدان:
یک ریاضیدان آن را به عنوان یک سیکل منظم با دوره تناوب 365.25 روز میبیند و فورا منحنی سینوسی در ذهن او نقش میبندد. چیزی شبیه به این :

t9thurl3QHlnk9VF3YAsOC9QcTGc4uO1wPsFJrqe.png

ریاضیدانان علاقه خیلی زیادی به این منحنی دارند و مایلند کل جهان هستی را در قالب مجموعه ای عظیم از این امواج هارمونیک تشریح کنند.

منجم:
منجم نگاه کاملا متفاوتی دارد. او زودیاک را بصورت یک دایره یا به شکل زیر تصور میکند :

AUUm5rj9roXkkJLQg9Q74rOmaaGDXuJMCZLpCRm7.pngاین تصویر حرکت خورشید را در 12 برج زودیاک نشان میدهد. هر سال در 21 مارس (اول فروردین)، خورشید وارد برج حمل می شود و به مدت یک ماه در آنجا قرار دارد، و در طی آن برج، خورشید به دلیل قرار گیری در برج حمل، خوصیات با کیفیت تری خواهد داشت. بطوریکه منجمین چنین اصطلاحی را استفاده می کنند: "خورشید در این برج در شرف خود قرار دارد لذا خورشید به این برج علاقه دارد". درواقع به معنی این است که دایرة البروج به 12 قسمت مساوی (بروج یا صور فلکی در زودیاک) تقسیم شده است و خورشید در هر یک از این بخش‌ها (مانند قطاع دایره) احساسی متفاوت نسبت به خودش خواهد داشت. به عنوان مثال، در برج اسد (مرداد) خورشید احساس خیلی خوبی نسبت به خودش دارد، مانند شخصی که در خانه خودش نشسته است (برج اسد تحت حکومت سیاره خورشید یا برج سروری خورشید می باشد). هنگامی که خورشید وارد برج حمل می شود نیز احساس خیلی خوبی نسبت به خودش دارد، گویی در خانه یکی از بهترین دوستانش نشسته است. (در برج حمل، خورشید در شرف قرار دارد).

همچنین بخش‌هایی از زودیاک هستند که خورشید در آنجا احساس خوبی ندارد. یکی از آنها، برج میزان (ماه اکتبر)، هبوط خورشید است. دیگری برج دلو (اواخر زمستان)، جایگاه وبال خورشید است (وبال نقطه مقابل سروری است)، خورشید در این برج کاملا ضعیف می شود. هنگامی که یک منجم به سیارات دیگر فکر میکند، تصویری مشابه به آنچه که در بالا مشاهده کردید در ذهنش نقش می بندد. سیارات دیگر نیز با قرار گیری در بخش‌های مختلف زودیاک، احساس متفاوتی نسبت به خودشان خواهند داشت. این دیدگاهی است که از دوران باستان آمده و دانش نجوم به چندین هزار سال قبل بر میگردد! منجمان یاستان با مشاهده صور فلکی به مقایسه اتفاقات روی زمین و آسمان پرداختند. شما نیز اگر سعی کنید سیاره ماه را در بروج مختلف زودیاک در طول چند دوره تحت نظر بگیرید و حالات خود را در طول این بازه‌های دو روزه (مدت زمانی که سیاره ماه هر برج از زودیاک را طی می کند حدود 2.5 روز می باشد) به خاطر بسپارید، می‌توانید احساس منجمان باستان را لمس کنید.

اکنون شما تفاوت بین دیدگاه یک ریاضیدان و یک منجم را نسبت به سیکل سالیانه متوجه شدید. ریاضیدان یک موج هموار را میبیند که تفاوتی بین درجه 359 و اولین درجه از مختصات دایرة البروج برای او وجود ندارد. اما برای منجم بین این دو تفاوت وجود دارد، یک تفاوت بزرگ این است که قرارگیری خورشید در برج حوت و وجود خورشید در برج حمل از نظر آسترولوژی دو موقعیت کاملا متفاوت ایجاد می کند و دو نتیجه کاملا متفاوت به ما می دهد. منجم نه تنها به کمیت توجه دارد بلکه کیفیت را نیز در نظر می گیرد.

مکان‌های دیگری در زودیاک وجود دارند که مربوط به سیارات خاصی هستند. یکی از آن مناطق دوره‌ها (terms) می باشد. این دیدگاه بر پایه نظریه سروری و حاکمیت بوجود آمده است. زودیاک به 60 قسمت نامساوی تقسیم شده است و هر بخش تحت حاکمیت یک سیاره می باشد. به عنوان مثال، 6-0 درجه از برج حمل تحت حاکمیت سیاره ژوپیتر می باشد. بخش بعدی که عریض تر می باشد، 14-6 درجه از برج حمل تحت حاکمیت سیاره ونوس است. در واقع دو نوع سیستم برای دوره‌ها وجود دارد، سیستم مصری و دیگری بطلیموس؛ در اینجا ما در مورد سیستم بطلیموسی صحبت می کنیم.

این جدول که درمورد جایگاه سیارات می باشد از این وبسایت استخراج شده است: http://www.astrologycom.com/dignities.html

eT8LUPXzQhFyqaFUbmj64mjDVQASQLfmApvtlrHj.png

آسترولوژی کلاسیک میگوید زمانی که سیاره در دوره (Term) خودش قرار داشته باشد، قدرتمندتر می شود (یعنی سیاره خصوصیات خود را بروز می دهد). نوع دیگری از تقسیم بندی زودیاک Face  و Decanates می باشد. زودیاک در این تقسیم بندی به 36 قسمت مساوی تقسیم میشود که هر قسمت 10 درجه می باشد و هر قسمت تحت حکومت چند سیاره می باشد. در این تقسیم بندی (Face و Decanates) سیارات مختلفی برای سروری هر برج استفاده می شود. Face سیستمی قدیمی می باشد که در نجوم مصر باستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است (7 روز هفته بر اساس این سیستم بوجود آمده است). اکنون شما دلایل کافی برای امتحان کردن مدل‌های نجومی دارید. البته منظور از دلایل کافی، کاربرد نظرات و انتقال نظر بین سیارات نیست. این دو مقوله در آسترولوژی نوین اضافه شده است و ترکیبی از آسترولوژی و آسترونومی می باشند و امروزه گرایش بیشتری به علم آسترونومی وجود دارد.

تکنولوژی
در اینجا می‌خواهم تجربه شخصی خودم را در مورد کاربرد آسترولوژی در بازارهای مالی با شما درمیان بگذارم. زمانی که برای اولین بار شروع به تدوین یک سیستم معاملاتی براساس فاکتورهای نجومی نمودم، اولین قدم استفاده از اسپکت‌ها (نظرات سیارات) بود. اینکه نقاط برگشت زمانی که اسپکت‌های مهم به اوج خود میرسیدند، اتفاق بیفتد ایده بسیار جالبی بود. اما نتیجه آنگونه که میخواستم نبود. بنابراین تصمیم گرفتم نقاط میانی و تصویر سازی سیارات را امتحان کنم. مدل‌ها به مرور کامل تر می شدند اما کماکان نتایج اصلا قابل قبول نبودند. در نهایت متوجه حقیقتی آشکار شدم، اینکه بایستی با مهمترین فاکتورها شروع کنم. که این فاکتورها در آسترولوژی کلاسیک مربوط به شرایط ضعف و قدرت سیارات می شود. اکنون زمان آن رسیده که بحث تکنولوژی را مطرح کرده و دانش مربوط به نجوم کهن را برای پیش بینی بازار سهام استفاده کنیم.

 

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تحلیل‌اپ می‌باشد و محفوظ است. 2024 ©