آموزش نرم افزار Timing Solution - قسمت 26

نرم افزار
ابزارهای ترسیمی مبتنی بر نجوم

این ابزارهای ترسیمی بر پایه اصولی متفاوت از برنامه‌های محاسباتی استاندارد می باشند. در این ابزارها از قواعد نجومی استفاده شده است. بعضی از آنها حاصل پرورش ایده‌هایی از ابزارهای قدیمی می باشند. عمده تفاوت بین این ابزارها و ابزارهای قبلی در نحوه برخورد با زمان است.

aODkPXmRPlleebcEsFaMTh4HBCz9IR0w5gXD1JIl.png

خطوط با فاصله یکسان Equidistant Lines

ابتدا با ابزارهای غیر نجومی شروع می کنیم: "خطوط با فاصله یکسان" با یادگیری این روش شما به سادگی با آرایش ابزارهای نجومی آشنا می شوید. از نقطه A به نقطه B با موس درگ کنید (درحالی که ابزار Equidistant Lines فعال باشد)، با این‌ کار گروهی از خطوط عمودی با فاصله‌های یکسان از یکدیگر روی نمودار ترسیم می‌شوند (59.4 روز تقویمی در این مثال استفاده شده است) :

EwfRSkKy9G61yMPRs4xTukQt9MePR7lPr8TybNmT.png

در واقع این خطوط بر اساس گام‌های مساوی در مقیاس زمان ترسیم شده‌اند. اگر مقیاس شما تعداد کندل‌ها باشد، فاصله‌ها بر مبنای تعداد کندل محاسبه می شوند (یا بر اساس روزهای معاملاتی برای دیتای روزانه) :

ITbK3jMKuHMklnc0SdNHKrVIWoNav4B18Huh9Iwu.png

برای راحتی کار، شما می‌توانید این خطوط را به سلیقه خود بر اساس رنگ و ضخامت تنظیم کنید؛ همچنین شما میتوانید برای نمایش خطوط بیشتر  از این گزینه استفاده کنید (Overtones):

BNnzakWrGgjxQJvKPHgtFmA7z6qFypM3zkn9ZVhH.png

rczPht6lEQadkyU5XdFIHjDcV1q21TuR9pVhP28a.png

خطوط نجومی با فاصله یکسان Planetary Equidistant Lines

از لحاظ تکنیکالی این ابزار بسیار شبیه "Equidistant Lines" می‌باشد. تفاوت عمده این دو ابزار این است که اینجا زمان در قالب میزان درجه زاویه بین دو سیاره یا درجه موقعیت یک سیاره سنجده می شود. ما می‌توانیم زمان را با استفاده از ساعت‌های اتمی، یا با استفاده از دوره‌های ماه یا دوره‌های ونوس اندازه گیری کنیم. اما کدامیک از معیارهای اندازه گیری زمان مناسب تر است؟ این به نوع کاری که می‌خواهیم انجام دهیم بستگی دارد. در اموری که فعالیت نیروی انسانی دخیل هستند مانند بازار سهام، واقعا ساعت‌های اتمی چه مزیتی دارند؟ بنابراین، همانطور که با ابزار "Equidistant Lines" ما زمان را در قالب روز اندازه گیری می‌کنیم (تقویمی یا روز معاملاتی)، با ابزار "Planetary Equidistant Lines" ما زمان را در قالب زوایای نجومی می‌سنجیم. زوایای نجومی، نقش زمان را در این ابزار ایفا می کنند. مثال زیر "Planetary Equidistant Lines" را برای ژوپیتر–اورانوس در زودیاک خورشید مرکز نشان می دهد. در اینجا میزان افزایش زاویه بین این دو سیاره (ژوپیتر و اورانوس) در مختصات انتخابی (Heliocentric) 4 درجه و 30 دقیقه می باشد:

odbpgdWEbAMlcZ5EmZhyepsO0E5PWGlsuEUsndtN.png

نام دیگر این شیوه "Stepping" می باشد. عملکرد این شیوه از لحاظ تکنیکالی بدینگونه است. روی گزینه "Planetary Equidistant Lines" کلیک کنید، این پنجره باز میشود؛ ترکیبات سیارات را در این قسمت تنظیم کنید (در این مثال تنظیمات برای اختلاف زاویه ژوپیتر–اورانوس در زودیاک خورشید مرکز می باشد):

QlkIbrLToBwJ3IrqZV66JCdHilQNWI6nb08wZifm.png

در صورت تمایل به نمایش این ابزار برای موقعیت خورشید (یا هر تک سیاره دیگر)، این تنظیمات را به Sun-Sun (یا موقعیت یک سیاره نسبت به سیاره دیگر) تغییر دهید. اکنون با کشیدن نمایشگر موس، دو نقطه برگشت قیمت را به هم وصل کنید:

CMY2tCddZIsAUwX5lTm6NzpzQyy2WpVYoEf6m1QH.png

دلیل اهمیت زیاد این ابزار ترسیمی چیست؟ پاسخ در حرکات غیر خطی سیارات است. این واقعیت در مورد سیارات باعث می شود که ابزارهای ترسیمی نجومی رفتار نامنظمی داشته باشند، و این یک نمونه بارز از رفتار بازار سهام می باشد. در اینجا خطوط منظم با فاصله‌ای مساوی از یکدیگر  (آبی) با خطوط با فاصله مساوی مربوط به ژوپیتر-اورانوس (قرمز) در زودیاک خورشید مرکز را می‌بینید:

7Q3IEGnwURy6HIE7RavbAiyXuvmZPCiQLHDUnLIm.png

تفاوت بین خطوط قرمز و آبی در یک سال به دو هفته می رسد. در پنجره Options شما می‌توانید ترکیب سیارات، زودیاک، ظاهر، رنگ و ضخامت خطوط را تعریف کنید.

D2K6VxSy2NNrGbJAH8ju5OosG1m9LeltEkm1HLPd.png

در مثال بالا، فقط سیارات و زودیاک را انتخاب می کنیم. درجه (Angle Separation) بوسیله تغییر زاویه بین دو نقطه برگشت تعریف شده است و سپس ما از آن زاویه (که توسط برنامه پیدا شده است) برای ایجاد ابزار ترسیمی استفاده کرده‌ایم. همچنین شما می‌توانید درجه Angle Separation را بصورت دستی وارد کنید. فرض می‌کنیم که شما زاویه Angle Separation را روی 17 درجه تنظیم کرده‌اید:

6nauv6kX8WYnpH7y9GemVDOYObUN88wWYdTr2jPB.png

برنامه برای شروع، از مقدار این زاویه در اولین نقطه برگشت استفاده کرده و دومین نقطه مرجع را به موقعیت جدیدی که از تغییر 17 درجه‌ای (Angle Separation) بین ژوپیتر و اورانوس بدست آمده منتقل می کند:

rZgDBQ53gejtQ9KrIJxQCwA9VEyJzEaaOKABNet3.png

به عبارت دیگر، زمانی که شما درجه را تعیین می‌کنید، در واقع شما سیاره‌ها و زودیاک (یا سیستم مختصات) و درجه را تعریف کرده و همچنین نقطه شروع را انتخاب می‌کنید. برنامه از مقدار Angle Separation بین سیاره‌های شما (به عنوان زاویه اولیه) استفاده کرده و خطوط مربوط به زوایا را نمایش میدهد: (زاویه اولیه + 17 درجه) ، (زاویه اولیه + 17*2)، ... ، (زاویه اولیه – 17 درجه) ، (زاویه اولیه - 17*2) و ... .

یک توصیه  برای استفاده از این ابزار: سعی کنید "Planetary Equidistant Lines" را بین دو نقطه برگشت مهم ترسیم کنید، سپس ترکیبات سیارات و زودیاک را در بخش Options تغییر دهید:

tcs1iRY3ll0GOJg6WK4GKNXwZ3rUg7wtZjGQS833.png

زمانی که اینکار را انجام می‌دهید، ببینید که چگونه خطوط دیگر به نقاط برگشت دیگر برخورد می‌کنند. این یک شیوه برای جستجوی ترکیبات مفیدتری از سیارات، برای بازار سهام شما می باشد.  

 

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تحلیل‌اپ می‌باشد و محفوظ است. 2024 ©