10 نکته برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق

معامله گری


هر یک از نکات زیر به تنهایی نیز مهم است. اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند، می‌توانند شما را به یک معامله‌گر موفق تبدیل کنند. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید شانس موفقیت خود را در بازارهای مالی، تا حد زیادی افزایش دهید و تبدیل به یک معامله‌گر موفق شوید.

1) هرگز به خود دروغ نگویید
اگر شما امروز زیان بالایی کنید چه خواهید کرد؟ سعی می‌کنید اشتباه خود را پنهان کنید یا شروع به بهانه آوردن می‌کنید؟ هرگز به خود دروغ نگویید. اگر تحمل و ظرفیت شکست را ندارید چگونه می‌خواهید پیشرفت کنید؟

2) همیشه مقداری از سودتان را برداشت کنید
طمع کردن بسیار خطرناک است و خیلی زود شما را پشیمان خواهد کرد. همیشه سعی کنید مقداری از سودی که محقق کرده‌اید را برداشت کرده و وارد زندگی خود کنید، یا آن را جایی پس انداز کنید. در غیر این صورت ممکن است از روی طمع و هیجان با تمام سرمایه خود وارد معامله‌ای شوید که منجر به زیان شود و فقط پشیمانی برای شما بماند.

HVp7zAQmZDREYHt5uMIpGaAJeFKAOXSg6WxM1NUT.jpg

3) به مقدار کافی وقت بگذارید
هرگز با عجله و احساسی وارد بازار نشوید. همیشه قبل از وارد شدن به یک معامله مدتی با دقت بازار را زیر نظر بگیرید تا از نطر روحی در شرایط ترید کردن قرار بگیرید. ورود احساسی و با عجله به معامله معمولا به زیان ختم می‌شود. یادتان باشد که بازار و فرصت های معاملاتی همیشه هستند، نیازی به عجله نیست.

4) به توانایی روحی خود اعتماد کنید
شما هرگز نمی‌توانید همه اطلاعات در مورد بازار را داشته باشید. هیج وقت نمی‌توانید ببینید در ادامه نموداری که جلوی شما باز هست چه اتفاقاتی خواهد افتاد. باید آنقدر درگیر بازار باشید که بتوانید از نظر روحی با آن ارتباط برقرار کنید. در این صورت با اعتماد به نفس و مطمئن وارد معامله می‌شوید. همیشه بعد از تحلیل بازار و قبل از ورود به معامله از خود بپرسید که چه احساسی نسبت به آن معامله دارید. هرچه بود، به احساس‌تان اعتماد کنید.

5) از زمان خود استفاده مفید کنید
پیدا کردن یک موقعیت سود ساز، زمان‌بر و کسل کننده است. باید مدت‌ها پای سیستم بنشینید، حتی اگر روزها وارد معامله‌ای نشوید. البته پول درآوردن کسل کننده نیست ولی زل زدن به نمودار اصلا لذت بخش نیست، مخصوصا وقتی که مدتها منتظر یک فرصت معاملاتی مناسب بوده اید. باید یاد بگیرید زمانی را که پای سیستم می‌گذرانید مفید باشد. نمودارها را در تایم فریم‌های مختلف بررسی کنید و ابزارها و اندیکاتورهای مختلف را تست کنید. از استراتژی‌تان بک تست بگیرید. اخبار اقتصادی را دنبال کنید و مطالب آموزشی بخوانید. ممکن است نتوانید این زمان را برای خود لذت بخش کنید ولی می‌توانید از زمانی که گذاشتید استفاده مفید کنید.

6hyNbCKilC0l65m7HRFi1R3CvVqGcsGRZcrSHIHg.jpg

6) بیشتر به نقطه خروج فکر کنید تا نقطه ورود
یک نکته که از چشم اکثر معامله‌گران دور مانده این است که نقطه خروج میزان سودی که کسب می‌کنیم را مشخص می‌کند، نه نقطه ورود. اکثر معامله‌گران به محض اینکه قیمت خلاف جهت مورد نظرشان حرکت می‌کند، نگران و مضطرب می‌شوند. اما حرفه‌ای‌ها اینگونه نیستند. آنها به قیمتی که به عنوان حد زیان و حد سود برای خروج از معامله در نظر گرفتند فکر می‌کنند و با هر تغییری در جهت قیمت‌، نگران و مضطرب نمی‌شوند. پس بهتر است بیشتر به نقطه خروج فکر کنید تا نقطه ورود.

7) مدیریت ریسک داشته باشید
مهم ترین عاملی که ماندگاری شما در این بازار را تعیین می‌کند این است که چه میزان ریسک می‌کنید. اگر شما در چند معامله مقدار زیادی از سرمایه خود را از دست دادید یعنی ریسک زیادی کرده اید. نباید مدیریت ریسک‌تان به صورتی باشد که با چند معامله ناموفق، سرمایه‌تان نابود شود. اکثر کسانی که وارد این بازار می‌شوند رویای یک شبه ثروتمند شدن دارند. ولی راه سریع ثروتمند شدن، یا داشتن سرمایه زیاد یا ریسک زیاد است. به هیچ وجه بیشتر از 10% سرمایه‌تان را روی یک معامله ریسک نکنید. اولین هدف، بقا در این بازار است، سپس کسب سود.

8) برای معاملات‌تان روزنگار داشته باشید
برای تمام معاملاتی که روزانه انجام می‌دهید یک روزنگار داشته باشید و مواردی همچون نام نماد معاملاتی یا جفت ارز، نقطه ورود، دلیل ورود، تارگت، نقطه خروج و میزان سود یا زیان را به دقت در آن ثبت کنید. این اطلاعات به شما این امکان را میدهد که یک تاریخچه از معاملاتتان داشته باشید و بتوانید آن را بررسی کنید، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و برای بهبود آن تلاش کنید. برای هر حرکت‌تان در هر معامله باید بتوانید یک دلیل قانع کننده بیاورید.

LxnHhBkkilX2aJc4vGxxSlRwGHUmLY7sxdaFOz2o.jpg

9) همواره یک مربی یا راهنما در کنار خود داشته باشید
یک مربی یا راهنمای با تجربه در کنار خود داشته باشید، روزنگار معاملات‌تان را در اختیارش گذاشته و با او کاملا صادق باشید. او می‌تواند به شما کمک کند که به سیستم‌تان وفادار بمانید، به اشتباهات خود پی ببرید، برای رفع مشکلات‌تان برنامه‌ریزی کنید، حتی وقتی خیلی موفق هستید متواضع بمانید و دچار غرور نشوید و وقتی از یک حدی بیشتر زیان کردید به شما می‌گوید که تا مدتی معامله نکنید.

10) بیش از حد ترید نکنید
یکی از مشکلات رایج تریدرها این است که بعد از چند معامله خوب و موفق به دام ترید بیش از اندازه می‌افتند و اصطلاحا دچار اور تریدر می‌شوند. وقتی مدتی معاملات موفقی دارید غرور سراغتان خواهد آمد و وارد معاملات هیجانی و پشت سر هم می‌شوید. وقتی که احساس کردید بسیار موفق هستید و می توانید سودهای زیادی از بازار بگیرید، دقیقا زمانی است که باید خود را کنترل کنید و متواضع بمانید و مثل قبل با تمرکز و کنترل و بر اساس استراتژی، سراغ معامله بعدی بروید. اگر دچار اور ترید شده‌اید بهتر است از مشاور و مربی خود کمک بگیرید.


برگرفته از کتاب " 10 قانون چگونه در بازار فارکس موفق باشيم " - نوشته راب بوکر

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تحلیل‌اپ می‌باشد و محفوظ است. 2024 ©