کدام سهم مناسب نوسان گیری است؟

تکنیکال

یکی از تکنیک‌های خوبی که برای انتخاب سهم برای نوسان‌گیری کاربرد دارد استفاده از نسبت ATR است. برای تایم فریم‌های مختلف این عدد قابل دستیابی در نرم افزارهای مختلف است. ATR که میانگین تغییرات قیمت در یک دوره مشخص است مخفف Average True Range می‌باشد که در نرم افزار داینامیک تریدر از قسمت منوی Indicators و سپس ATR قابل نشان دادن در نمودار است.

Wq82iCGoWpff6XBrKXHaf1DjiWxtWuaybDeeUubL.jpg

به عنوان نمونه در شکل زیر که مربوط به تایم فریم هفتگی سهام سایپا است ATR در قسمت پایین نمودار مشخص است که آخرین ATR نشان داده شده عددش 104 ریال است. عموماً برای ATR از عدد 14 دوره استفاده می‌کنند. به عنوان یک فرمول کلی برای انتخاب یک سهم از یک مجموعه چند سهمی که شرایط معاملاتی خوبی برای خرید دارند توصیه می‌شود سهمی انتخاب کنید که نسبت ATR به قیمتش از نظر درصد عددی بالاتر داشته باشد. در واقع هر چه این نسبت بزرگ‌تر باشد برای نوسان‌گیری بیشتر توصیه می‌شود و کشش حرکت بزرگ‌تری دارد.

ibQE6TG5CEzbQvWtzi5GaQwRTPigWqvIsiqrEwKK.jpg

مثلا در نمودار سهام سایپا ATR هفتگی معادل 104 ریال است که نشان می‌دهد سایپا به طور میانگین در یک هفته می‌تواند 104 ریال نوسان کند. از تقسیم 104 ریال به قیمت سهم که 1379 ریال است 7.5% بدست می‌آید که می‌گوید سهم سایپا در یک هفته می‌تواند 7.5% نوسان کند. حال به عنوان نمونه‌ای دیگر در سهم زیر که مربوط به سهام فولاد مبارکه است عدد ATR چهارده هفته گذشته معادل 55 ریال است که با تقسیم این عدد به قیمت لحظه ای 1335 ریال به عدد 4.1% می‌رسیم که با توجه به اینکه میزان نوسانات هفتگی سایپا نسبت به فولاد 83% بیشتر است برای نوسان گیری قطعا سایپا بهتر از فولاد در شرایط فعلی است.

ALyNytodziAe9VvRnFadyMoOoKKHPryq6yT0mo8C.jpg


منبع :  Cyclical Waves

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه