تحلیل نسبتی

تکنیکال

تحلیل نسبتی یکی از سبک های نوین تحلیل گری در بازار می باشد. یکی از نکات با اهمیتی که معامله گران همواره با آن درگیر هستند این است که چه سهمی بخریم، کدام سهم بهتر است؟ کدام صنعت بهتر است؟ کدام بازار بهتر است؟ به عنوان نمونه وقتی شما در بورس تهران فعال هستید می خواهید ببینید که به عنوان نمونه اگر بنا باشد یک سنگ آهنی بخرید گل گهر بهتر است یا چادرملو؟ از آنجایی که در بورس تهران بازار یک طرفه است این شناسایی تنها در حوزه انتخاب خلاصه می شود اما وقتی در بازار دو طرفه قرار داریم این می تواند به تکنیک های ناب هجینگ معطوف شود. فرض کنید در شکل زیر همبستگی دو نمودار AUDUSD و GOLD را می بینید. این تصویر بیان می کند که حرکتی این نمودار شباهت بسیاری دارد و در واقع حرکت این دو نمودار کورلیشن بالایی دارد.

UmocAAP6L3wyJjteptDgnXiDWWhl8GRRHa3DSJN3.jpg

اما اگر نسبت این دو را بررسی کنیم یعنی نمودار  GOLDAUD بررسی شود می بینیم که این نمودار تغییرات زیادی دارد و به شدت تحلیل پذیر است. در واقع ما گاهی می توانیم از تکنیک هج کردن استفاده کنیم. مثلا در این شکل وقتی تحلیل می شود که GOLDAUD می تواند یک موج 3orC بسازد می توانیم GOLD بخریم و AUDUSD بفروشیم! در واقع موقعیت معاملاتی ما یک مدل هج است و اثر دلار را از بین بردیم اما یک هج هوشمندانه است که صرفاً می خواهیم روی سرعت نوسانات دو نمودار نسبت به هم برنامه ریزی معاملاتی داشته باشیم.

vR2SNKwRkCltySb5S9h3dTQ2U0VqTPEcYRf9plKy.jpg

یک قابلیت بسیار خوب که در نرم افزار داینامیک تریدر قرار دارد برای تولید نمودارهای نسبتی می باشد. از قسمت File-New Chart وارد صفحه زیر شوید. در سمت راست گزینه Ratio را انتخاب کنید در قسمت بالا و پایین دو سهم انتخاب کنید. کاری که نرم افزار می کند نمودار بالا را به نمودار پایین تقسیم می کند. و عملاً نسبت دو سهم تولید می شود. در شکل زیر نمودار گل گهر به چادرملو تولید خواهد شد.

svqx0D7RaynvfXSaxuJV1sJ1aacSPO0RANkxWGE7.jpg

شما نسبت دو سهم را به شکل مستقل تحلیل می کنید. فرض کنید تحلیل شما روی این چارت این است که رشد خواهد کرد این رشد به معنی این است که گل گهر نسبت به چادر ملو قوی می شود. چگونه می تواند قوی شود؟

    - گل گهر رشد کند چادرملو افت کند.
    - گل گهر رشد کند چادرملو رشدش نسبت به گل گهر کمتر باشد.
    - گل گهر خنثی شود چادرملو ریزش کند.
    - گل گهر ریزش داشته باشد چادرملو ریزش بیشتری داشته باشد.

در واقع تحلیل به شما می گوید اگر دنبال خرید هستید و فکر می کنید سنگ آهنی خوب است گل گهر را انتخاب کنید.

 

منبع : Cyclical Waves

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

0 / 1500
مقاله‌های مشابه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تحلیل‌اپ می‌باشد و محفوظ است. 2024 ©